“Alarm durumunda her ırmağın başındayız!”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Olası bir alarm durumunda zaten her ırmağın başında bizim iş makinelerimiz bekliyor.” diyerek belediye ekipleri olarak 7/24 teyakkuzda olduklarını vurguladı.

Siyaset 9.07.2024 18:45:00 775 0
“Alarm durumunda her ırmağın başındayız!”

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediyesi Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler başkanlığında yapıldı. Toplantıya ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

-Büyükşehir Meclisini Ünye Anadolu Lisesi öğrencisi Emine Hatun Şahin açtı - 

Temmuz ayı toplantısını, meclisi yerinde takip etmek isteyen Ünye Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Emine Hatun Şahin açtı. 

Şahin, mecliste konuşma yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, hem Ünye’ye, hem Ordu’nun diğer ilçelerine yapılan ve özellikle gençlere hitap eden çalışmalarla ilgili Başkan Güler’e teşekkür etti.

Başkan Güler: “Alarm durumunda her ırmağın başında iş makinası ve ekibimiz var” 

Başkan Güler, toplantının başında yaptığı konuşmada, Ordu’da etkili olan aşırı yağışlarda verilen mücadele, alınan önlemler başta olmak üzere birçok konuda meclis üyelerine bilgi verdi.  

Çaybaşı ilçesinde yaşanan can kaybının kendilerini üzdüğünü aktaran Başkan Güler, şunları söyledi: 

“Yaşadığımız selde kıymetli bir vatandaşımızı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu selde İkizce, Çaybaşı ve Akkuş ilçelerimiz de epey etkilendi. Ama çok şükür çok güçlü bir ekibimiz var. İlçe belediyelerimiz, Valiliğimiz ile bu olayı atlattık. Yağış 136 kg geçti, ani bir yağmurdu. Fatsa’da da benzer olay yaşandı. Ama çok büyük bir boyuta ulaşmadı. Karadeniz yağmuruyla bilenen bir yer. Ama iklim değişiklikleri bizleri epey etkiliyor. Bunun için de alt yapıyı büyük ölçüde toparlamıştık. Eski selleri hatırlıyorum, daha evvelden daha dar boru sistemleri ile geçilirken şimdi 2’ye 2 bakslar ile geçiliyor. Ama yine de tedbir almamız lazım. Özellikle muhtarlarımız ve ilçe belediyelerimizden v kanallarında çok fazla ot ve çalı çırpı birikiyor, herkes kendi alanındaki kısımlarda teyakkuz halinde olursanız daha rahat geçiririz. Olası bir alarm durumunda zaten her ırmağın başında bizim iş makinelerimiz bekliyor.”

-“Ordu’da turizmi 12 aya çıkardık” -

Ordu’da turizm ağırlıklı birçok alanda yenilik ve uygulama başlattıklarını aktaran Başkan Güler, yapılan çalışmaları şu şekilde özetledi:

“Ordu deyince 3 aylık bir Ordu vardı. Haziran, Temmuz, Ağustos ayında gelir fındığı toplar giderdi. Biz 12 aya yaymak için turizme ağırlık verdik. Tarihimize ağırlık veriyoruz. Arkeolojik kazılara önem veriyoruz. Ordu’da 19 ilçesiyle şaşırtacak derecede tarihi eseri var. Büyükşehir Belediyesi olarak masraflarını biz karşılıyoruz. Gelirlerimizi artırmak için bunlar son derece önemli. Ordu’da bulunduğu eserlerle kendi sahasında tek. Böyle bir şehirde olmanın gururunu yaşıyoruz. Fatsa Cıngırt Kalesi, Ünye Kalesi’nde yapılan çalışmaları destekliyoruz. Ordu’nun her yerinden tarih fışkırıyor. 

Sporda; su sporlarında Ordu öne çıktı. Aybastı’da da güreşle öne çıktık. 365 gün Off-Road ve diriftçilerin kullanabileceği bir yer yapıyoruz. Perşembe ilçemizde bulunuyor burası. Kokarcada çok başarılı bir çalışma sürdürdük, Valiliğimiz ile birlikte. Kokarcada bütün iller arasında en başarılı sonucu alan iller arasındayız. Ordu’da dağ kızağını açtık, tanıtımda 40 milyon kişiye ulaştık. Diğer ilçelerimizde de bu tür projeler yapılabilir. Mesela Gürgentepe ilçemize bir gölet çalışmamız var.”

-Kurul Kalesi’nin detaylarını hocası anlattı -

Ordu’nun Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırlarında yer alan, 6’ncı Mithridates dönemine ait, 2 bin 100 yıllık ‘ana tanrıça’ Kibele Heykeli ile yaklaşık 3 bin parça tarihi eserin bulunduğu Kurul Kalesi Ordu Büyükşehir Belediye meclisine taşındı. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in davetlisi olarak meclise misafir olan ve aynı zamanda Kurul kazılarına Başkanlık yapan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt, Kurul Kalesi’nde yapılan kazılarla ilgili meclis üyelerine bilgilendirici bir sunum yaptı. 

Şenyurt, sunumunda Kurul’un tarihi ve buradan çıkan eserleri görselleri ile birlikte meclis üyelerine aktararak verdiği destekler dolayısıyla Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti. 

-Kibele Heykeli Ordu’ya gelecek -

Öte yandan sunum esnasında söz alan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Valiliği’nin eski binasının müzeye dönüşeceğini belirtti. Başkan Güler, müzenin yapılmasının ardından da Kurul’dan çıkarılan 2 bin 100 yıllık ‘ana tanrıça’ Kibele Heykeli’nin bu müzede sergileneceğinin müjdesini verdi. Heykelin replikasının ise Kurul Kalesi’nde ziyaretçilere gösterileceği aktarıldı.

-Büyükşehrin tarım projeleri meclis üyeleriyle paylaşıldı -

Temmuz ayı meclis toplantısında ayrıca Ordu Büyükşehir Belediyesinin tarım ve hayvancılık alanında yaptıkları çalışmaların yer aldığı bir sunum yapıldı. 

Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ethem Gözkonan tarafından yapılan sunumda A’den Z’ye tarım alanındaki çalışmalar ve bu çalışmaların Ordu’ya kattığı değer anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesinin tarım projelerinden yararlanan üreticiler de meclis toplantısına telekonferans yönetimi ile bağlanarak duygu ve düşüncelerini paylaştı. Ordu’nun birçok ilçesinden bağlanan üreticiler verilen destekler dolayısıyla memnun kaldıklarını belirterek Başkan Güler ve belediye meclisine teşekkürlerini iletti. 

Temmuz ayı meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Ünye Kent Haber / Bülten 


 • Cumartesi 27.8 ° / 19.2 ° Güneşli
 • Pazar 28 ° / 19.9 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Pazartesi 27.9 ° / 19.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • BIST 100

  11023,76%-0,01
 • DOLAR

  33,01% 0,57
 • EURO

  35,94% 0,29
 • GRAM ALTIN

  2547,54% -0,06
 • Ç. ALTIN

  4079,24% 0,18

Ordu

13.07.2024

 • İMSAK 03:06
 • GÜNEŞ 05:01
 • ÖĞLE 12:39
 • İKİNDİ 16:38
 • AKŞAM 20:08
 • YATSI 21:54
https://www.facebook.com/%C3%9Cnye-Kent-Ofset-106507792092593