Ordu Ahmet Özdemir Klarnet Festivali’yle değerler yaşatılıyor

Altınordu Belediyesi, 2014 yılında hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk klarnet yapım ustası Ordulu Ahmet Özdemir adına Klarnet Festivali düzenliyor.

Aktüel 9.07.2024 17:59:00 517 0
Ordu Ahmet Özdemir Klarnet Festivali’yle değerler yaşatılıyor

Bölgenin müzik kültürünün önemli enstrümanlarından biri olan klarnetin tanıtımına yönelik düzenlenecek festivalin finalinde ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı sahne alacak. 

Belediye Başkanı Ulaş Tepe, “Kültür yaşantımızda önemli yere sahip isim ve kültürel değerlerimizi hem tanıtmak hem de yaşatmak istiyoruz” dedi.

Kültür ve sanat alanında Türkiye’de önemli başarı yakalayan Ordulu ustaları unutmayan Altınordu Belediyesi, yeni bir etkinliğin daha altına imza atıyor. 

Altınordu Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, 23 Şubat 2014 tarihinde hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk klarnet ustası ve mermerden yaptığı klarnetle adını duyuran Ahmet Özdemir adına festival düzenliyor. 

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ‘Ordu Ahmet Özdemir Klarnet Festivali’, 16 Temmuz 2024 Salı günü gerçekleşecek. 

Woody Allen'dan Alain Damiens'a, Bon Jovi'dan Sarah Elbaz'a, Mustafa Kandıralı'dan Hüsnü Şenlendirici'ye kadar dünyaca ünlü sanatçıların klarnetini çaldığı usta için yapılacak olan ‘Ordu Ahmet Özdemir Klarnet Festivali’nde ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı da sahne alacak. 

Başkan Tepe: "Kültürel değer ve isimlerimizi öne çıkaracak adımlar atıyoruz"

Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, kültürel mirası yaşatmak ve genç nesillere ilham vermek için etkinlikler düzenlediklerini söyledi. 

Bunlardan birinin ‘Ordu Ahmet Özdemir Klarnet Festivali’ olduğunu belirten Başkan Tepe, şu açıklamayı yaptı:

“Klarnet, dünya müzik kültüründe kabul görmüş önemli bir enstrüman. Ülkemizde de özellikle Balkan coğrafyasında iyi biliniyor. Bunun yanı sıra Ordu ve Giresun’da da yöresel tavırlarla çalınıyor. Şehrimiz için bir diğer önemi ise ilk el yapımı klarnet ustasının hemşehrimiz Ahmet Özdemir olması. Kendisi sadece ülkemizde değil, dünya çapında tanınan ve saygı duyulan bir klarnet ustasıydı. Ahşap ve mermerden klarnet yapma sanatıyla tanınan Ahmet amcamız, müziğe ve sanatına duyduğu tutku ile hepimize örnek olmuştur. Ahmet amcamız, yetenekleri ve çalışkanlığı ile zorlu yolları aşmış, klarnet yapımında çığır açan bir isim olmuştur. Bugün onun mesleğini torunları devam ettiriyor. Bu festival, hem klarnetin bölgemizdeki önemini tüm Türkiye’ye tanıtmak, hem de Ahmet Özdemir'in hatırasını yaşatmak ve onun sanata olan katkılarını onurlandırmak için düzenlenmektedir. Bu vesile ile genç müzisyenlere ve sanatseverlere ilham vermeyi amaçlıyoruz. Ahmet Özdemir'in sanatı ve ustalığı, hepimiz için büyük bir ilham kaynağıdır.” 

-Festival programı -

Altınordu Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Dr. Onur Yılmaz, bu yıl ilki düzenlenecek olan Ordu Ahmet Özdemir Klarnet Festivali programına ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"16 Temmuz 2024 Salı günü açılış kortejiyle etkinliğimizi başlatacağız. 52 kişilik davul ve klarnet ekibi eşliğindeki kortejimiz, 19 Eylül Ortaokulu önünden başlayarak Sırrıpaşa ve İsmetpaşa caddeleri üzerinden Altınordu Belediyesi önünde son bulacak. Etkinliklerin devamı ise Akyazı sahilinde Altınordu Belediyesi’ne ait Ücretsiz Otopark Alanı’nda gerçekleşecek. Saat 19.00’da Sercan Aytepe, saat 20:00’da Bayram Karagül Klarnet Okulu ve saat 21.00’de ise Serkan Çağrı sahne alacak. Ordu ve bölge müzik kültürüne yönelik çalgı yapım standları alanda gün boyu açık olarak katılımcıların ilgisine sunulacak." 

Ahmet Özdemir kimdir?

Ahmet Özdemir 3 Eylül 1932’de dünyaya geldi. Fındık çiftçisi olan ailenin üçüncü ve son çocuğudur. En çok heveslendiği meslekler; demircilik, marangozluk ve klarnet ustalığıdır. Demirciliğe merak sardığı gençlik yıllarında klarnetle de tanıştı. Ordu’nun eski, meşhur klarnet çalan Kara Mustafa isimli ustasında ilk kez klarneti gördü. Ardından çakı bıçağıyla ilk klarneti yaptı. Her parçası ağaçtan olan klarneti, bir süre kullanıp, kendince çalmayı öğrendi. 

Ahmet Özdemir, 1942 yılında gövdesi manda boynuzu, perdeleri ise metal olan ilk klarnetini yaptı. Ahmet Özdemir’in kendi geliştirdiği klarnet türleri, klarnet parçaları, üretim aletleri ve takımlar bulunmaktadır. Abanoz ağacı, zeytin ağacı, gül ağacı, diş budak ağacı, erik ağacından çeşitli klarnetler üretti.

Ünye Kent Haber / Bülten 


 • Cumartesi 27.8 ° / 19.2 ° Güneşli
 • Pazar 28 ° / 19.9 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Pazartesi 27.9 ° / 19.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • BIST 100

  11023,76%-0,01
 • DOLAR

  33,01% 0,57
 • EURO

  35,94% 0,29
 • GRAM ALTIN

  2547,54% -0,06
 • Ç. ALTIN

  4079,24% 0,18

Ordu

13.07.2024

 • İMSAK 03:06
 • GÜNEŞ 05:01
 • ÖĞLE 12:39
 • İKİNDİ 16:38
 • AKŞAM 20:08
 • YATSI 21:54
https://www.facebook.com/%C3%9Cnye-Kent-Ofset-106507792092593