Tek hayalimiz var, Ünye ilinde yaşamak!

TÜİK tarafından Ünye’nin il adayı olarak açıklanması sonrası tek hayalleri olduğuna vurgu yapan ÜNSEBDER Başkanı Ali Türk, “Tek hayalimiz var, Ünye ilinde yaşamak” dedi.

GÜNDEM 7.09.2023 09:42:00 446 0

Ünye ve çevresindeki ilçelerin il konusunda çok heyecanlı ve çok istekli bulunduklarına şahit olduklarını ifade eden Ali Türk, “Artık il olmaya çok yakınız. Herkes sabırsızlıkla il olacağımız günü bekliyor” şeklinde konuştu.

Ünye’ye ilçe olarak bağlanacak yerlerle ilgili olarak konuşan Türk; “Ünye’yi devlet il yapacak. Devlet, Ünye iline nereleri ilçe olarak bağlarsa, aynı çatı buluşur, kardeş olur, geleceğe birlikte yürürüz” dedi. 

Ünye Seyyar Sebze ve Meyveciler Yardımlaşma ve Koruma Derneği (ÜNSEBDER) Başkanı Ali Türk, TÜİK’in yaklaşık iki yıl önce il adayı ilçeler arasında Ünye’yi de açıklaması sonrası, gece gündüz 24 saat tek hayallerinin Ünye’nin il yapılması ve artık Ünye ilinde yaşamak olduğuna işaret etti. 

Ali Türk, Ünye Kent Gazetesi’ne konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi; 

Heyecanımız artarak devam ediyor

“Yaklaşık iki yıl önce Ünye’nin, TÜİK tarafından il adayı gösterilmesi sonrası içimizde doğan heyecan artarak devam ediyor. ÜNSEBDER olarak, Ünye’de bu konuda Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar öncülüğünde Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Ünye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman tarafından oluşturulan İl Komitesi çalışmalarına aktif olarak katıldık. Ayrıca içinde bulunduğumuz Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) olarak ta çalışmaların aktif olarak içindeyiz. Bundan sonraki çalışmalarda da ÜNSEDER olarak üstümüze düşen hangi görev olursa olsun bütün gücümüz ve gayretimizle yapmaya hazırız. 

Ünye il olmuş bir şehir, hakkını geri istiyor

Ünye, geçmişinde il olmuş, kısa süreliğine de olsa il olarak bölgesine hizmet etmiş bir şehir. Uğradığı haksızlıkla o gün elinden alınan il hakkı için mücadelesini aralıksız sürdüren Ünye, yeni bir şey istemiyor, zaten hakkı olanı istiyor. 

Kaldı ki Ünye, bugün geldiği noktada il olma ile ilgili olarak son derece gelişmiş, çok önemli bir potansiyele sahip. Bu gerçek, devletin kurumu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından da yapılan çalışma ile tespit edilmiş, tescillenmiş bir gerçek. 

Herkes tarihi görevde yer almak istiyor

Ünye’de olsun, çevre ilçelerde olsun çok büyük bir beklenti oluşmuş durumda. STK’lar ard arda açıklamalar yapıyor, Ünye’nin il olması gerektiğine ve il olacak Ünye’nin kendi bölgelerine sağlayacağı katkılara dikkat çekiyorlar. Heyecan yüksek, herkes Ünye’nin il olması için bir şeyler yapmak, katkı sağlamak, bu tarihi görevde yer almak istiyor.

Devlet gerekli çalışmasını yapar…

Ünye il olduğu takdirde nereler ilçe olarak bağlanır, gibi soruları çevremizde çok duyuyoruz. Akkuş, Çaybaşı, İkizce, Ünye’nin parçası, onlar kesin Ünye iline bağlanır, diye düşünüyoruz. Diğer taraftan büyük beldelerimiz var, ilçe olup Ünye iline bağlanmayı bekliyorlar. Ayrıca Niksar olsun, Terme olsun Ünye iline bağlansın beklentisi var. Burada şuna vurgu yapmak istiyorum. Biliyoruz ki devlet katında bu konuda çalışma yapılıyor. Neresi il yapılacak, bu ile hangi ilçeler bağlanacak, buna kararı devlet verecektir. Dolayısıyla bekleyip görmek gerekir. Devletin çizdiği haritaya göre nereler Ünye iline bağlanırsa aynı çatı buluşur, kardeş olur, geleceğe birlikte yürürüz. 

Tek hayalimiz var, Ünye ilinde yaşamak

Dediğim gibi, TÜİK’in açıklaması sonrası bizde heyecan doruk yaptı. Ünye’mizin il olması için başlayan çalışmalara aktif olarak katıldık. Ünye olsun, çevre ilçeler olsun siyasi partiler, STK’lar vatandaşlar, herkes bir olmuş, birlik olmuş il olacağımız günü bekliyor. 

ÜNSEBDER olarak biz ve ÜNSEBDER Başkanı olarak şahsımın tek hayali var; il olmak, artık Ünye ilinde yaşamak.”

 


 • Salı 24.3 ° / 15 ° Güneşli
 • Çarşamba 24.4 ° / 14.6 ° Güneşli
 • Perşembe 25.3 ° / 15.8 ° Güneşli
 • BIST 100

  8148,5%1,36
 • DOLAR

  27,21% 0,21
 • EURO

  28,96% -0,18
 • GRAM ALTIN

  1682,08% 0,11
 • Ç. ALTIN

  2767,38% 0,07

Ordu

26.09.2023

 • İMSAK 04:47
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 12:25
 • İKİNDİ 15:47
 • AKŞAM 18:28
 • YATSI 19:47