Ünye, kendi kendine yeten il olacak!

Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü (ÜNBESK) Başkanı Nihat Yerlikaya, Ünye’nin bulunduğu havzada kendi kendine yetebilecek tek il olacağına vurgu yaparak, bu yüzden önünün açık olduğunu söyledi.

GÜNDEM 14.09.2023 09:22:00 353 0

Yerlikaya, “Ünye’nin il olması için hiçbir engel yok. Devletin açıkladığı kriterleri Ünye karşılıyorsa artık bunun önüne geçecek hiçbir güç olamaz. ifadelerini kullandı.

Ünye çevresinin il olma konusunda destek verdiğine dikkat çeken Yerlikaya, “Akkuş’un, İlküvez’in, Çaybaşı’nın daha iyi hizmet alması için Ünye’nin il olması elzemdir.” dedi.

“Ünye’nin il olması için birlikte güç olmanın önemine işaret eden Yerlikaya, “Biz Ünye’nin il olması için var gücümüzle her alanda saldırmak zorundayız. Ünye il olursa Türkiye kazanacaktır, Ünye il olursa bölge kazanacaktır.” diye konuştu.

Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü (ÜNBESK) Başkanı Nihat Yerlikaya, Ünye Kent Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Ünye’nin il olma yolundaki sürecini değerlendirdi. 

-“Devletin açıklamış olduğu kriterleri Ünye karşılıyorsa artık bunun önüne geçecek hiçbir güç yok” - 

Ünye’nin il olma konusunda birçok kriteri taşıdığına dikkat çeken Yerlikaya, “Sayın Devlet Bahçeli’nin 100. yılında 100 il kampanyasında 19 ilçede Ünye’nin olması bizleri bile heyecanlandırdı. Aslında baktığımızda Ünye neden il olmalı? Niye tartışmalıyız? Tartışmaya da açık zaten, yıllardır tartışılıyor. Ünye aslında bölgenin coğrafya açısından il olması gereken ilk ilçelerinden biri. Baktığınızda güvenlik açısından, turizm açısından, ekonomik açıdan, liman şehri oluşundan, ticaretin daha haraketli oluşundan bakıldığında ben il olmasını yüzde yüz olarak dğerlendiriyorum. Devletin açıklamış olduğu bu kriterleri Ünye karşılıyorsa artık bunun önüne geçecek hiçbir güç yoktur. Sayın Devlet Bahçeli de bu konunun takipçisi olduğu zaman inşallah Ünye il olacaktır.” dedi. 

-“Ünye’nin il olması için hiçbir engel yok”

Nihat Yerlikaya, Ünye’nin il olması için hiçbir engelin olmadığını belirterek, “Ünye’nin il olması için bizim kendi çevremizle birlikte gücümüz yeter de artar. Ayrıca hiç kimseye ihtiyacımız yok. Biz kendi içimizde, kendi çalışmalarımızda hem siyasi, hem ekonomik, hem turizm, hem güvenlik tüm açılardan bu birikimleri yakaladık ve yakalamaya devam ediyoruz, bütün bunlardan sonra il olmaması için hiçbir engel yok.” ifadelerini kullandı. 

-“82 Ünye İl Platformu, Ünye’nin il olmasında en büyük faktörlerden de biridir.” -

ÜTSO önderliğinde kurulan 82 Ünye İl Platformu’nun çalışmalarını da başarılı bulduğunu ifade ederek değerlendiren ÜNBESK Başkanı Nihat Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Bence başarılı bir çalışma, bu grubun içinde bizler de varız. Bu grup verileri alıp yukarıya taşıyor. İrfan Başkan ve ekibini takdirle takip ediyoruz. Çünkü sıkı birliktelik gösteriyorlar, çatlak bir ses çıkmıyor. Veriler bir yerde toplanıyor, bu verileri alıp yukarıya taşıyorlar. Bu bizim için, Ünye için başarılı bir çalışma. Ben İrfan Başkanı sonuna kadar destekliyorum. Böyle bir dosyanın, yapılan çalışmaların, her alanda ekonomik, sosyal bütün alanlarda turizm açısından her alanda hazırlamış olduğu dosyayı, aldığı bilgileri anında yukarı taşıyabiliyorsa bu bir başarıdır. Ünye’nin il olmasında en büyük faktörlerden de biridir.”

-“Hizmetin daha hızlı bir şekilde ulaşması için çevre ilçelerimiz destekliyor” 

Dernek Başkanı Nihat Yerlikaya, Ünye havzasında bulunan İkizce, Çaybaşı ve Akkuş ilçelerinin hizmete daha yakın olmak için desteğinin olduğunu ve Ünye’nin il olmasıyla birlikte bu ilçelerin hizmete daha hızlı ulaşacağını vurgulayarak, şunları söyledi: 

“Büyükşehir bağlamında, buralar biraz hizmet açısından yetersiz kaldı. Çünkü bizim coğrafyamız çok dağınık, çok geniş bir geniş bir arazi olduğu için Büyükşehir hepsine yetişemedi.  Ünye’nin il olmasıyla, burada ki İkizce, Akkuş, Çaybaşı, İlküvez, Pelitliyatak, Yoğunoluk, Yeşilkent, Tekkiraz’da bu pastadan daha güzel, daha fazla faydalanacaklar. Hizmetin daha yakın, daha hızlı bir şekilde ulaşması için Ünye’nin il olmasını haklı olarak destekliyorlar. İnşallah hep birlikte bu işi başaracak Ünye’mizi il yapacağız. 

ÜNBESK Başkanı Nihat Yerlikaya, Ünye’nin il olması durumunda şehrin mevcut yapısının ekonomik açıdan kendi kendine yetecek durumda olduğunu, Ünye’nin, Limanı’yla bölgede güçlü olduğunu, bununla birlikte Doğu Karadeniz’in turizme açılan kapısı olarak dikkat çekeceğini de vurgulayarak, şunları söyledi: 

-“Ünye, bu havzada kendi kendine yetebilecek tek ilden biri olur” -

“OYAK Grubunda liman operasyonunda çalıştığım için, öncelikle Ünye’nin sahip olduğu limandan başlamak istiyorum. Liman biraz daha büyüdü, Ünye ilini tek başına finanse edebilecek bir güçte şuan. Serbest Bölgesi hazır. Biraz daha çalışmalar olduğunda limandaki ticaret, Ünye ilinin Ünye Belediyesi’nin yarıdan çoğunu karşılayacak durumda. Diğer taraftan baktığınızda turizm; Ünye bugün Doğu Karadeniz’in turizme açılan kapısı. Her alanda; doğasıyla,  deniziyle, yaylalarıyla, tarihi alan ve mekanlarıyla çok zengin bir birikime sahip. Ünye il olduğu takdirde bu havzada kendi kendine yetebilecek tek il olur. 

Biz tek yürek olursak başarırız

Münferit bazı çarpık konuşmalar olabilir. Bizim hiç kimseyle işimiz yok. Biz Ünye’nin il olması için var gücümüzle her alanda mücadele etmek, tabiri caizse saldırmak zorundayız. Ünye il olursa etrafımızdaki ticaretin ve İpekyolu’nun ve İç Anadolu Bölge yolunun daha hızlı bir şekilde yapılması, ekonomiye kazandırılması demektir. Bu da Ünye ticaretinin ve bölge ticaretinin daha iyi ve hızlı bir şekilde hareket etmesi demektir. Ünye il olursa bölge kazanacaktır. Ünye il olursa Türkiye kazanacaktır. Ayrıca Ünye’nin İl olması demek istihdam sorunun Ünye ve çevresinde yüzde 80-90 bitmesi demektir.”


 • Salı 24.3 ° / 15 ° Güneşli
 • Çarşamba 24.4 ° / 14.6 ° Güneşli
 • Perşembe 25.3 ° / 15.8 ° Güneşli
 • BIST 100

  8148,5%1,36
 • DOLAR

  27,21% 0,21
 • EURO

  28,96% -0,18
 • GRAM ALTIN

  1682,08% 0,11
 • Ç. ALTIN

  2767,38% 0,07

Ordu

26.09.2023

 • İMSAK 04:47
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 12:25
 • İKİNDİ 15:47
 • AKŞAM 18:28
 • YATSI 19:47