Ünye’nin il konusu artık netleşmeli!

Ünye’nin il olmasının her Ünyelinin bir sevdası olduğunu ifade eden Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, “Ünye’nin il olması demek, Ünye ve çevresinin bir nevi yeniden doğuşu demektir.” dedi.

GÜNDEM 13.09.2023 09:28:00 362 0

Ünye’nin il olmasının artık netleşmesi gerektiğine vurgu yapan Argan,”  Ünye il olsun diye biz kampanya başlatmadık. Devletimizin resmi kurumu TÜİK, il adayı gösterdi, biz de olması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

Ünye’nin il olmasının faydalarına işaret eden Argan, “Ünye il olduğu takdirde Karadeniz’de yeni bir heyecan yaratır. Bu bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlar, destek sağlar. Ülke için de yararlı olur” ifadelerinde bulundu. 

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Ünye Kent Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, Ünye’nin il olma konusunun bu sefer noktalanması gerektiğine vurgu yaptı. 

Ünye’nin il olmasının her Ünyelinin bir sevdası olduğunu ifade eden Yaşar Argan, “Ünye’nin il olması demek, Ünyeli hemşehrilerimizin bir nevi yeniden doğuşu demektir.” dedi. 

 Siyasi polemik hatasına bir daha düşülmesin

Ünyelilerin Ünye’nin il olma konusunu netleşmesini istediğini vurgulayan Başkan Yaşar Argan, bu konunun geçmişte siyasi polemik konusu yapıldığını, bu hataya bir daha düşülmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu konu yılların konusu… 1908 yılında Ünye’de Müslim ve gayrimüslim vatandaşlar miting yapmışlar il olsun diye. Ünye il olmamış. 1975 yılında Ünyeli gençler, Ünye Yunus Emre Parkı’nda Ünye il olsun diye kampanyalar yapmışlar, imzalar toplamışlar. Yine olmamış. Daha sonra Süleyman Demirel, Erdal İnönü hükümeti kuruldu. O hükümette Ünye il olsun diye mücadele verildi. Ünye Belediye Başkanı Sayın Osman Yurt, ‘Ünye il olmazsa, mazbatamı yırtacağım’ dedi, bütün bu söylemler Ünye’nin il olması noktasında bir beklentiye yol açtı. İnsanımız artık Ünye’nin il olmasının netleşmesini istiyor. Yani geçmişte bunun siyasi polemik konusu olmasından son derece rahatsız olunmuştu. Bir daha bu hataya düşülmesin.” dedi.

-“Karadeniz’de yeni bir il yeni bir heyecan yaratır” -

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Ünye’nin il olma konusunun bu sefer öncekilerden farklı olduğunu, bu konunun devletin resmi kurumu TÜİK tarafından somut koşullarla tespit edilip ortaya konduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bunun bu sefer bitmesini bekliyoruz. Çünkü bu sefer Ünye il olsun diye biz kampanya başlatmadık. Devletimizin resmi kurumu TÜİK, il adayı gösterdi. Sayın Devlet Bahçeli de, ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 il, 1000 ilçe’ projemizle inşallah Cumhuriyeti daha büyük bir heyecanla, daha büyük bir şevkle kutlayacağız, dedi. Biz inşallah bu sefer Ünye’nin daha önce verilmiş olan hakkının tekrar verileceğine inanıyoruz. Çünkü Ünye zaten geçmişte ildi. 1864 yılında Ünye Niksar Yolunun yapılmasına başlanırken Ünye Sancakbeyi yapılıyor, öyle başlanıyor. Niksar Ünye arasındaki tarihi İpek Yolunun güvenliği için Ünye Sancakbeyliğine, Niksar ve Erbaa bağlanıyor. Bu çok önemli bir detaydır. Bu yolun güvenliği açısından Ünye’nin il olması, Niksar’ın da Ünye’ye bağlanması 1864 yılında yapılmış ve belgelenmiş. Bugünde İç Anadolu’ya Ünye’ye bağlayan en kısa yol Ünye Niksar yoludur. Karadeniz’de dağlar denize paralel gittiği için çok fazla geçit vermezler. Dolayısıyla Ünye ile Niksar arasındaki bu yol aynı zamanda Akdeniz Karadeniz yolunun da bir başlangıcıdır. Akdeniz karayolunun Karadeniz noktasında Ünye’nin il olması bu yolun yapımını da güçlendirir, bu yolun ekonomik değerini de arttırır. Aynı zamanda Karadeniz’de yeni bir il yeni bir heyecan yaratır. Bu bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlar, destek sağlar. Ülkemize de katkı sağlar.”

-“Ünye’nin büyümesi, il olması Samsun tarafından kısmen kıskanılıyor” -

Ünye’nin büyümesinin ve il olmasının Samsun ve Trabzon lobisi tarafından engellendiğini ifade eden Argan, şunları kaydetti:

“Ünye’nin şöyle bir şanssızlığı var. Ünye’nin büyümesi, il olması Samsun tarafından kısmen kıskanılıyor. Buna nereden vardım? 1864 yılında Ünye Niksar yolu yapılırken Ünyeliler gönüllü olarak yolda çalışıyor. 15 bin – 20 bin kişi günlük kazma kürekle yolda çalışırken; Samsunlular şikayet ediyorlar, diyorlar ki 65 yaşın üstünde insanlar çalıştırıyorlar, bu yasak. Müfettiş geliyor inceleme yapıyor. Diyor ki 65 yaşın üstündeki vatandaşlar, biz kendi rızamızla geldik, kendi rızamızla çalışıyoruz, bize gel de kimse burada çalış demiyor. Bu yolun yapılması bize heyecan veriyor diyorlar.

-“Trabzon lobisi engelliyor’ dediler” -

Daha sonra Yunus Emre’yle ilgili araştırma yaparken Tokat’a gittim. Tokat’taki televizyoncu arkadaşlarımızla sohbet ederken onlarda bize; ‘Yunus Emre, Tokat’tan Ünye’ye gitmiş. Biz Yunus Emre’nin yolunu kullanamıyoruz. Bu yolun yapılması lazım ama Trabzon lobisi engelliyor’ dediler. Yani Ünye dışında da Ünye Niksar Yolu’nun büyümesi, Ünye’nin büyümesi noktasında hasmane tutumlar var. Bizim gönlümüzden geçen devlet kurumu olan TÜİK’in ortaya koyduğu verilerin Meclis tarafından bir an önce netleşmesi, geçmişte hak etmiş olduğu il vasfının tekrar Ünye’ye verilmesidir.”

-“Bu Ünye’yi daha fazla gündeme taşır, siyasilerin de gönüllerini yumuşatır, bu hız daha da hızlanır” -

ÜTSO öncülüğünde oluşturulan Ünye’nin il olmasına ilişkin heyetin çalışmalarını da değerlendiren Yaşar Argan, “İlk zamanlar arkadaşlarımızda daha çok heyecan vardı. Bu heyecan son zamanlarda azaldı ama sonuçta bir heyettir; toplantılar yapıyor, raporlar hazırlatıyor. Bir mücadele veriyor. Bu mücadelenin artarak devam etmesi lazım.” Şeklinde konuştu.

Ulusal basın Ünye’ye çağırılsın…

Ünye’ye ulusal basın kuruluşlarından yazar ve gazetecilerin getirilerek bu konunun gündeme taşınması ve hızlandırılması gerektiğini de vurgulayan Argan, “Benim gönlümden geçen bazı gazetecilerin Ünye’ye çağrılması, bu gazetecilerin, köşe yazarlarının Ünye’de gezmesi, dolaşması ve Ünye’deki vatandaşın talebinin, arzusunun, isteğinin basına yansıtılarak yetkililere daha fazla duyurulması. Bu çok önemlidir. Ünye’nin konjonktör olarak yapısını görebilirler, Ünye’nin Ordu merkez ve Samsun arasında orta bir noktada olduğunu, İç Anadolu’nun başlangıç noktası olduğunu tespit edilerek yazıp yayınlanabilir. Bu Ünye’yi daha fazla gündeme taşır, siyasilerin de gönüllerini yumuşatır, bu hız daha da hızlanır” önerisinde bulundu.

Ünye KENT Haber


 • Salı 24.3 ° / 15 ° Güneşli
 • Çarşamba 24.4 ° / 14.6 ° Güneşli
 • Perşembe 25.3 ° / 15.8 ° Güneşli
 • BIST 100

  8148,5%1,36
 • DOLAR

  27,21% 0,21
 • EURO

  28,96% -0,18
 • GRAM ALTIN

  1682,08% 0,11
 • Ç. ALTIN

  2767,38% 0,07

Ordu

26.09.2023

 • İMSAK 04:47
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 12:25
 • İKİNDİ 15:47
 • AKŞAM 18:28
 • YATSI 19:47