Gaziler, toplu taşımada dönüşüm istiyor

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Arif Takıcı, Ünye’de gazilerin toplu taşıma sisteminde dönüşümü zaman kaybetmeden yapması gerektiğini söyledi.

Aktüel 18.09.2023 18:46:00 824 0

Takıcı, devletten de her gazinin bir çocuğunun istihdam edilmesi talepleri olduğunu hatırlatarak, “Bunun da gerçekleşmesi noktasında beklenti içindeyiz. Genel başkanımız da bu anlamda görüşmelerini yapıyor” dedi.

19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararla en büyük Gazi ve Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanının tescil edildiği gün olan Gaziler Günü’ne Ünyeli gaziler de gururla hazırlandı. 

-Gaziler Günü programla kutlanacak -

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda 09.30’da gaziler, Ünye protokolü ve katılımcılarla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koyma, saygı duruşu, konuşmalar ve şiirlerin okunmasıyla düzenlenecek programın ardından merhum Ünyeli Gazi Ali Akkuş ve merhum Gazi Yalçın Taşçıoğlu’nun kabirleri ziyaret edilecek. Ardından program, Atatürk Parkı’nda gazi ve gazi aileleriyle protokol üyelerinin bir araya geleceği yemekle devam edecek. 

-Temsilci Arif Takıcı’dan Ünyelilere çağrı -

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Arif Takıcı, Ünye Kent Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Gaziler Günü’nün kutlanacağı programlara Ünyelilerin de katılımını görmekten mutluluk duyacaklarını ifade ederek, “Ünyelilerle birlikte kutlayacağız. Ünyelilerin katılımlarını bekliyorum. Gazilerimizle buluşmak hepimizi sevindirecek.” dedi. 

-Gaziler, yerelden ve devletten taleplerinin gerçekleşmesini istiyor -

Dernek Temsilcisi Arif Takıcı, gaziler olarak yerelden ve devletten bazı beklentileri olduğunu söyleyerek, bunların gerçekleşmesini ve bu sorunların aşılmasını istedi. 

-Büyükşehir Belediyesi Ünye’de toplu taşımada dönüşümü en kısa zamanda yapmalı -

Kore Gazisi Takıcı, ulaşım konusunda gazilerin Ünye’de toplu taşıma araçlarından yararlanamadığını, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden bu yönde talepleri olduğunu ve Ünye’de toplu taşıma sisteminde dönüşümün zaman kaybetmeden olması gerektiğini ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:

“Bütün şehirlerde toplu taşıma araçlarında gazilerimiz, devletimizin kendilerine vermiş olduğu gazi kartlar ve bu anlamda çıkarmış olduğu yasalar gereği ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarından yararlanıyorken, hatta il merkezimizde de gazilerimiz toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanıyorken, biz Fatsa, Ünye ve ilçelerde bu haktan yararlanamıyoruz. Bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanımızla, ilgili daire başkanlarıyla görüştük. Ünye’de toplu taşıma araçlarında dönüşümün olması gerekiyor.  Dolayısıyla toplu taşıma otobüs statüsüne dönüşmüş olacak, şu an sadece dolmuş statüsündeler. Onların halk otobüsü statüsüne dönüşmeleri gerekecek. Bunun için de Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye’deki dolmuş kooperatifleriyle bu anlamda bir çalışma yapması gerekiyor. Bunun bir an evvel biz hassaten Büyükşehir Belediyesi’nden gerçekleşmesini istirham ediyoruz, dileklerimiz, taleplerimiz kendilerinde var. Ama bir an evvel bunun hallolmasını istiyoruz.

-Her gazinin bir çocuğuna iş istihdamı -

Muharip Gaziler Derneği’nin genel merkezinde genel başkanımızın Muharip gazilerle ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde dile getirdiği talepleri var. Gazilerimizin devletimizden her gazinin bir çocuğuna iş talepleri var. Bunun da gerçekleşmesi noktasında beklenti içindeyiz. Genel başkanımız da bu anlamda görüşmelerini yapıyor.

-Gençlerden beklenti -

Gazilerimiz sağlık merkezine gittiğinde, toplu ulaşım araçlarına bindiğinde, hele de üzerinde gazi üniformaları olduğunda onlara saygı gösterilmesi, yer verilmesi noktasında gençlerimizden beklentimiz vardır, temenni ediyoruz.”

Gazi Arif Takıcı, milli bayramlarda daha yüksek coşku olması arzusunda olduklarını belirterek; “Ünye’mizde milli bayramlarımızda isterim ki, sadece resmi kurumlarda değil evlerimizde de bayraklarımızı asalım, bayramlarımızı coşkuyla kutlayalım. Milli bayram coşkusunu daha yüksek seviyede yaşayalım.” dedi.

Ünye’de toplam 70 Kıbrıs, 47 Kore gazisi bulunuyor.

Ünye KENT Haber


 • Salı 24.3 ° / 15 ° Güneşli
 • Çarşamba 24.4 ° / 14.6 ° Güneşli
 • Perşembe 25.3 ° / 15.8 ° Güneşli
 • BIST 100

  8148,5%1,36
 • DOLAR

  27,21% 0,21
 • EURO

  28,96% -0,18
 • GRAM ALTIN

  1682,08% 0,11
 • Ç. ALTIN

  2767,38% 0,07

Ordu

26.09.2023

 • İMSAK 04:47
 • GÜNEŞ 06:12
 • ÖĞLE 12:25
 • İKİNDİ 15:47
 • AKŞAM 18:28
 • YATSI 19:47